Když dva dělají totéž, ještě to nemusí být jedno a to samé
Když dva dělají totéž, ještě to nemusí být jedno a to samé
Při konzultacích s investorem jsme vždy stáli před otázkou volby mezi rostlým, chcete-li přírodním kamenem a kamenem rekonstituovaným, který je velmi často označován jako umělý. Bez hlubší znalosti věci se běžný stavitel rozhodne okamžitě. Kdo by chtěl umělý kámen na fasádě?
Vytěžený kámen s oním krásným označením přírodní, má řadu neduhů, které se kultivačním procesem, tedy znovu odléváním a vytvářením rekonstituovaného, dekorativního kamene daří eliminovat. Tím největším problémem je vysoká váha. Kultivací výrobce upraví složení kamene tak, že jeho výsledná váha je až poloviční. A nejen to. Vhodná kombinace petrografických složek, jako jsou slínovce, jílovce a konglomeráty křemíku, zajišťuje vyšší pevnost, prodyšnost a akceptabilitu změn teplot. Dekorativní rekonstituovaný kámen tak nepraská, nevykvétá, nedrolí se a má prakticky neomezenou životnost. To vše při zachování originálního vzhledu.
Vylepšování matky přírody
Pozor i zde platí: „Když dva dělají totéž, ještě to nemusí být jedno a to samé.“ Skutečně kvalitní rekonstituovaný kámen poznáte jednoduše. Musí se vám líbit. Musí být v každém detailu k nerozeznání od brášky, který posloužil jako vzor. Ale hlavně musí mít těch sourozenců hodně. V praxi to znamená: co nejvyšší počet originálních forem. Jen opravdu vysoký počet originálních kamenů zajistí dokonalý přírodní neopakovatelný vzhled. Kvalitní značky pracují až se stem jedinečných forem. Celková šíře nabídky a garantovaná životnost pak podtrhují výše zmíněné. Obrátili jsme se proto na Martin Chmelíka ze společnosti EKOKÁMEN a požádali ho o pár slov.
Podle čeho bych si měl dekorativní kámen vybírat?
Jako u jakéhokoliv jiného zboží i zde platí jednoduché zákonitosti. V první řadě bych se zajímal o délku záruky. Ta se u jednotlivých výrobců může velmi zásadně lišit. My na naše zboží poskytujeme záruku padesát let. Tato záruka se vztahuje na stálost tvaru a barvy. Další naprosto zásadní informací je pak počet originálních forem, ze kterých byl rekonstituovaný kámen vyroben. Pouze vysoký počet forem zajistí přirozený vzhled a originalitu. Naše materiály jsou vyráběny až ze sta originálních forem.
Existují nějaké limity pro montáž dekorativního kamene?
Prakticky nikoliv. Řešení se najde vždy. Problematické je samozřejmě lepení na materiály s nízkou únosností, jako jsou sádrokartony. V těchto situacích je zapotřebí individuálně posoudit jednotlivé druhy obkladu podle jejich hmotnosti a u těžších dekorů navrhnout bezpečné řešení, ať již formou předstěny, či speciálního kotvení.
Mohu dekorativní kámen použít do míst s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny, sauny nebo kuchyně?
Samozřejmě i všechny tyto prostory již dlouhá léta zkrášlují naše výrobky.
Jak se dekorativní kámen udržuje?
Dekorativní kámen je velmi pevný a houževnatý materiál. Na rozdíl od rostlého kamene nepraská, nemění barvu, nevykvétá a nedrolí se. Dva měsíce po montáži a dokonalém vyzrání kamene doporučuji použít ochranný nástřik Hydron. Tento nástřik je ekologický a zdravotně nezávadný. S jeho pomocí se struktura kamene uzavře, aniž by se změnil jeho vzhled. Kámen pak lze omývat, otírat či vysávat.
Proč bych měl dát přednost rekonstituovanému kameni před přírodním?
Netvrdím, že byste měl. Jsme lidé a každý máme svůj vkus a své priority. Dekorativní (stejně jako přírodní) kámen má své nezastupitelné místo v architektuře již po celá staletí. Pokud bych však jako prodejce značky Ecopiedra měl vyzdvihnout ty nejvýznamnější výhody rekonstituovaného kamene, pak je to jeho barevná i tvarová stálost, nízká hmotnost zajišťující rychlou, levnou a hlavně bezpečnou montáž a šíře barevné a tvarové nabídky umožňují výběr z více jak sta druhů obkladu. Ekologicky šetrná výroba chrání náš životní prostor. V neposlední řadě pak musím zmínit kultivovanost dekorativního kamene, který zejména v interiéru působí příjemně na dotek a nevytváří tzv. jeskynní efekt.